Timken 20x30x5-RLS35-V Seal
TM-20x30x5-RLS35-V
Request quote timken/seals-o-rings-and-gaskets
Availability check required Exact part-number page
Seal | 20X30X5-RLS35-V | Commodity Code: 3926.90.4590 Timken family: Seals | Timken product type: Standard Housing bore diameter (inch): 1.1810 in Housing bore diameter (mm): 30.000 mm Shaft diameter (mm): 20.000 mm Shaft diameter (inch): 0.7870 in Width: 5.00
Description
Seal | 20X30X5-RLS35-V | Commodity Code: 3926.90.4590
Timken family: Seals | Timken product type: Standard
  • Housing bore diameter (inch): 1.1810 in
  • Housing bore diameter (mm): 30.000 mm
  • Shaft diameter (mm): 20.000 mm
  • Shaft diameter (inch): 0.7870 in
  • Width: 5.000 mm
  • Width: 0.1970 in
Identifiers
  • Part Number: 20x30x5-RLS35-V
  • Site Model: TM-20x30x5-RLS35-V
Specs
Part Number 20x30x5-RLS35-V
Site Model TM-20x30x5-RLS35-V
Timken Product Type Standard
Shaft diameter (mm) 20.000 mm
Width 5.000 mm
Width 0.1970 in