Timken 20x35x7-R2LS32-S Seal
TM-20x35x7-R2LS32-S
Request quote timken/seals-o-rings-and-gaskets
Availability check required Exact part-number page
Seal | 20X35X7-R2LS32-S | Commodity Code: 4016.93.5050 Timken family: Seals | Timken product type: Standard Housing bore diameter (inch): 1.3780 in Housing bore diameter (mm): 35.000 mm Shaft diameter (mm): 20.000 mm Shaft diameter (inch): 0.7870 in Width: 7.0
Description
Seal | 20X35X7-R2LS32-S | Commodity Code: 4016.93.5050
Timken family: Seals | Timken product type: Standard
  • Housing bore diameter (inch): 1.3780 in
  • Housing bore diameter (mm): 35.000 mm
  • Shaft diameter (mm): 20.000 mm
  • Shaft diameter (inch): 0.7870 in
  • Width: 7.000 mm
  • Width: 0.2760 in
Identifiers
  • Part Number: 20x35x7-R2LS32-S
  • Site Model: TM-20x35x7-R2LS32-S
Specs
Part Number 20x35x7-R2LS32-S
Site Model TM-20x35x7-R2LS32-S
Timken Product Type Standard
Shaft diameter (mm) 20.000 mm
Width 7.000 mm
Width 0.2760 in